Європа стикається з труднощами в рециклінгу пластикових пляшок

Згідно з новим дослідженням маркетингової компанії ICIS, що працює на ринку нафтохімічної галузі, європейська індустрія рециклінгу може не досягти запланованих на 2025 р показників вторинної переробки ПЕТ-пляшок в умовах замедляющихся темпів зростання в рециклінгу, якщо не почнеться зворотна тенденція. Дослідження також виявило, що схеми повернення заставної вартості пляшки працюють в якості стимулу краще, ніж ринкові ціни на вторинне перероблений матеріал.

Звіт ICIS оцінює стан ринку в 2018 р Зроблено висновок, що рівень збору ПЕТ-пляшок у Західній Європі виріс з 58% в 2016 р до 63% в 2018 р і, згідно з прогнозами, досягне 65% в 2019 р відповідно з директивою щодо використання одноразового пластику індустрія повинна досягти коефіцієнтів переробки 77% 2025 року і 90% до 2029 г. Однак темпи зростання обсягу збору пляшок в даний час знижуються. За оцінками ICIS, обсяг зібраної сировини необхідно буде збільшувати на 7% в рік, щоб досягти цільового показника 2029 р

Елен МакГі (Helen McGeough), старший аналітик ICIS в області рециклінгу пластиків, пояснила динаміку: «Зростання попиту на RPET (перероблений ПЕТ) почався на початку 2018 року, оскільки проблеми з поставками первинного ПЕТ тривали з кінця 2017 г. Це призвело до зростання попиту з боку секторів, які можуть легко використовувати будь-яку сировину. Це, в свою чергу, підштовхнуло вгору ціни, оскільки пропозиція була обмежена, бо діяльність зі збору не збільшувалася відповідно до попиту. Стимул для зростання харчового RPET з’явився пізніше, в 2018 р, після прийняття директиви Європарламенту щодо використання одноразових пластиків. Незважаючи на зростання попиту на RPET, збір не зміг відповідати цим темпам зростання, досягнувши 2,1 млн т в 2018 р – зростання всього на 2,4% в порівнянні з обсягами 2017 г. З-за обмеженої пропозиції ціни на тюки пресованого ПЕТ виросли на 20% в 2018 р, що посилюється зростанням потужностей по утилізації відходів протягом року, які збільшилися для задоволення попиту на продукцію RPET. Так, ціни на пресований прозорий ПЕТ в тюках в 2018 р в середньому становили 450 євро / т, що на 75 євро або 20% вище цін 2017 р

Індустрія рециклінгу збільшила виробництво RPET на 17% до 1,4 млн т, і дві третини цієї кількості використовувалося для виробництва упаковки. Потужності з випуску харчового RPET ледь встигли наростити до того, як почалися запити на його поставки після підписання директиви про одноразові пелюстках. В результаті директиви ціни на RPET харчового якості збільшилися на 13%, що було всіма прийнято, оскільки ці ціни зросли лише на 7% (в середньому) в порівнянні з цінами на первинний ПЕТ. Проте, в 2019 р ситуація значно змінилася: надбавки в середньому перевищують 30%, максимально досягаючи майже 50% ».

Згідно з прогнозом, обсяги збору вторинної сировини будуть рости менш ніж на 4% в рік протягом 2019-2020 р Якщо такі темпи зростання збережуться й надалі, цільові показники, намічені директивою про скорочення використання одноразового пластику, не будуть досягнуті.

Топ-7 найвищих показників збору вторинної сировини в 2018 р були виявлені в країнах, де діє система повернення заставної вартості (DRS) для збору ПЕТ-пляшок. Можливо, це свідчить про те, що для отримання результатів, необхідних з точки зору поліпшення якості і кількості, необхідні саме подібні системи. Регулювання розглядається як найбільш ефективний спосіб стимулювання інвестицій у вторинну переробку, але узгодження того, хто платить в ланцюжку поставок, є аргументом, який буде діяти деякий час.

Дослідження проводилося в 28 країнах Західної Європи з травня по липень 2019 року (в країнах Євросоюзу за винятком Мальти і Кіпру, а також Норвегії та Швейцарії). Основна увага в дослідженні було приділено індустрії RPET в 2018 р з докладним описом кожного з основних елементів ланцюжка поставок: збору, вторинної переробки та кінцевого використання. Звіт являє собою спільну роботу з участю національних органів влади, наглядових інстанцій, систем повернення заставної вартості і переробників.